“16 Mayıs İlk Adım” Sergisi Galata Rıhtımı’nda açıldı

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na bindiği günün anısına, Galata Rıhtımı’nda Milli Mücadele’nin dönüm noktalarının fotoğraflarına yer verilen “16 Mayıs İlk Adım” sergisi açıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın ev sahipliği yaptığı Erzurum Kongresi’nden Sivas Kongresi’ne, Büyük Millet Meclisi’nin açılışından Büyük Taarruz’a kadar birçok tarihi güne yer verilen sergide; Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve milli mücadele komutanlarının fotoğrafları sergileniyor.

16 MAYIS’I HER YIL ANACAĞIZ 

Serginin açılışında Galata Rıhtımı’nın önemine değinen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Atatürk, 1927 yılında İstanbul’a geldiğinde gazeteciler kendisine ne hissettiğini sordular. Atatürk, ‘Hatıralarımı toparlamaya çalışıyorum’ cevabını verdi. Biz bu sergiyle hem ilk adımı anmak hem de Atatürk’ün hatıralarını yad etmek istiyoruz” dedi. 

16 Mayıs gününü her yıl anmaya devam edeceklerini belirten Yıldız, bugüne özel çizilmiş bir resmi de ziyaretçilerin dikkatine sundu. Atatürk’ün Galata Kulesi önünde ve Bandırma Vapuru’nun güvertesinde resmedildiği kare ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

CEO Gelişim ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!